۰

اجتماعی

بی اطلاعی ۲۵ هزار یزدی از دیابت خود

نوامبر 6, 2023 در 10:41 ب.ظ توسط

آمارها بیانگر رتبه نخست استان یزد به لحاظ شیوع دیابت است و این درحالیست که نتایج پیمایش‌های کشوری برآورد می‎کند ۲۰ تا ۲۵ هزار یزدی از این بیماری خود بی‌اطلاع هستند.

«روح الله عرب» مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد دوشنبه پانزدهم آبانماه به مناسبت هفته ملی دیابت در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: باید این باور در جامعه ایجاد شود که دیابت یک بیماری خطرناک است و لازم است که برای مهار آن عزمی جدی با مشارکت مردم و دستگاه‌های مختلف داشت.

وی با بیان این که هم اکنون در استان یزد ۵۵ هزار نفر بیمار دیابتی در سامانه سیب دارای پرونده هستند، گفت: البته براساس آخرین پیمایش کشور ۱۷ درصد از افراد بالای ۳۰ سال دارای دیابت هستند که بر اساس این پیمایش درحال حاضر ۱۰۰ هزار بیمار دیابتی در استان خواهیم داشت.

عرب با بیان این که برآورد می‎شود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد فاقد پرونده بیماری دیابت یعنی حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار از بیماری خود بی اطلاع هستند، گفت: البته مابقی افراد فاقد پرونده بیماری در سامانه نیز احتمالاً به طور مستقل از مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی، از طریق مراجعه به مطب پزشکان مراحل درمانی خود را سپری می‎‌کنند.

وی در مورد افراد بی‌اطلاع از بیماری قند خون و دیابت خود نیز ابراز کرد: افرادی که دارای عوامل خطری مانند اضافه وزن و چاقی، استعمال دخانیات، وجود بیمار دیابتی در خانواده یا دارای علائم بالینی مانند پر ادراری هستند، باید به مراکز بهداشتی جهت اطلاع از بیماری خود مراجعه کنند هرچند معتقدیم که نباید منتظر چنین علائمی بود بلکه باید به لحاظ خودمراقبتی هر از چند گاهی با مراجعه به مراکز بهداشتی نسبت به خطرسنجی بیماریهای مختلف اقدام شود.

مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت استان با اشاره به در پیش بودن روز جهانی دیابت(سه شنبه ۱۶ آبانماه) و هفته ملی دیابت، شعار امسال این مناسبت را « شناخت خطرات، اقدام موثر» ذکر کرد و گفت: به همین مناسبت نیز برنامه‌های آموزشی و تبیینی مختلفی تدارک دیده شده که از آن جمله می‌توان به برگزاری جشنواره غذای سالم، بازدید انجمن‌های مختلف دانشجویان از مرکز تحقیقات دیابت، برگزاری اردوی جهادی تیم پزشکی و آموزشی در منطقه ساغند و برگزاری سلسله نشست‌های تبیینی از جمله برنامه‌های تدوین شده ویژه روز جهانی دیابت در استان اشاره کرد.

وی هم چنین از برگزاری همایش «زندگی شیرین من» برای بیماران دیابت نوع یک، راه اندازی مدرسه پایگاه مقابله با دیابت با همکاری آموزش و پرورش، راه اندازی میز خدمت ویژه بیماران دیابتی در مرکز دیابت یزد برای انجام یکسری آموزش‌ها و مراقبت‌ها به مراجعه‌کنندگان، انعقاد تفاهم نامه با سازمان فرهنگی شهرداری برای اجرای آثار هنری مرتبط مانند تئاتر صحنه‌ای، موشن گرافی و فضاسازی شهری، بازآموزی پزشکان و برگزاری همایش دوچرخه‌سواری در روز پنجشنبه نیز به مناسبت هفته دیابت در استان خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از مرکز تحقیقات درمانی دیابت یزد به عنوان یک مرجع علمی که کار اصلی آن پژوهش و تحقیات در این حوزه است یاد کرد و افزود: البته در کنار این اقدام با ایجاد کلینیک درمانی و آموزش در این زمینه به بیماران خدمات مناسبی ارائه می‌شود.

عرب از کلینیک‌های موجود در این مرکز برای ارائه خدمات به بیماران دیابتی به کلینیک دیابت بارداری، کلینیک تغذیه، کلینیک جنسی در راستای صیانت از خانواده با توجه به عوارض جنسی بیماران دیابتی، کلینک غدد بزرگسالان و اطفال، کلینیک طب سنتی، ریه، روماتولوژی و روان پزشکی، کلینیک جامع چشم، کلینیک پا برای انجام معاینات پا و درمان زخم پای دیابتی و کلینیک قلب، اشاره و عنوان کرد: امسال کلینیک پیگیری بیماران دیابتی در این مرکز نیز راه اندازی شده که از طریق تماس با بیماران موضوع بیماری آنها و روند و شاخص‌های درمانی آنها را پیگیری می‌کنیم.

دکتر «مسعود شریفی» معاون فنی مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز در این نشست از عوامل موثر در بروز و شیوع بیماری‌های غیر واگیر و مزمن مانند دیابت را افزایش امید به زندگی و تغییر سبک زندگی افراد جامعه که منجر به بروز عوامل بیماری‌زا خطرساز می‎شود، اظهار کرد: استان یزد براساس آخرین مطالعات براساس معیار هموگلوبین ای وان سی(HBA۱c) رتبه اول را دارد ولی به رغم رتبه اول شیوع دیابت در کشور، به لحاظ آگاهی و پوشش درمانی دیابت وضعیت خوبی در کشور با اختصاص رتبه هشتم دارد به طوری که ۷۳ درصد مردم یزد نسبت به این بیماری گاهی دارند و ۴۵ درصد نیز تحت پوشش خدمات درمانی هستند.

وی با اشاره به نام‌گذاری هفته ملی دیابت امساال به عنوان «شناخت خطرات، درمان موثر»، به اهمیت تحقق این شعار اشاره کرد و گفت: علی رغم این که بسیاری افراد از بیماری خود مطلع هستند و برای درمان نیز به مراکز درمانی و پزشکان مراجعه می‌کنند ولی درمان موثر تنها ۲۶ درصد بیماران دیابتی در استان را شامل می‌‍شود و ضرورت دارد با اهتمام بیشتر به درمان موثر دیابت از بروز عوارض این بیماری پیشگیری شود.

شریفی بخش عمده‌ای از درمان موثر را مربوط به موضوع خودمراقبتی خواند و با بیان این که این موضوع در درمان بیماریهای مزمن حائز اهمیت است، گفت: تحقق درمان موثر جز با ایجاد این باور در بین مردم و به ویژه بیماران ممکن نیست.

وی به اهمیت موضوع غربالگری برای شناسایی بیماران نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به این که یکی از گروه‌هایی که دسترسی به آنها سخت بود، کارکنان دولت به دلیل تقارن ساعات فعالیت آنها با مراکز بهداشتی بود که در همین راستا از سال گذشته طرح تامین سلامت کارکنان یزد نوین(تسکین) به عنوان یکی از محورهای سرمایه انسانی سند تحولی یزد نوین راه‌اندازی شده و طی این مدت حدود ۹ هزار نفر از کارکنان دولت در از نظر ابتلا به بیماریها خطرسنجی شده‌اند.

دکتر «مجید رجایی» مدیر نظارت بر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این نشست خبری با بیان این که خوشبختانه به دنبال ساماندهی توزیع انسولین، نه تنها در داروهای خوراکی بلکه در تامین انسولین بیماران مشکلی نداریم، ضمن این که با توجه به ارزبری تامین انسولین بیماران، در مدیریت مصرف دارو نیز گام موثری برداشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند در تامین برخی داروهای خاص بیماران دیابتی مانند داروهای پیوند کلیه کمبودهایی وجود دارد ولی این داروها نیز در برخی داروخانه‌ها موجود است.

وی به اهمیت اصلاح سبک زندگی در جهت پیشگیری و درمان بیماری دبایت، ابراز امید.اری کرد که از این طریق، بسیاری از مشکلات کنونی در حوزه دارو و درمان این بیماری در جامعه مرتفع شود.

رجایی اطلاع‌رسانی عمومی به مردم در باب اهمیت اصلاح الگوی زندگی افراد برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها را خواستار شد.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید