۰

اجتماعی

۱۰ درصد از آب مازاد چاه‌های یزد در آینده در بازار آب مبادله می‌شود

دسامبر 14, 2023 در 9:57 ب.ظ توسط

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از امکان مبادله ۱۰ درصد حجم مازاد آب چاه‌ها در بازار آب در آینده خبر داد.

«محمد مهدی جوادیان زاده» در نشست با بهره برداران شهرستان میبد با بیان این که پس از بررسی های لازم، کشاورز اجازه مبادله آب مازاد را در بازار آب دارد، گفت: در بازار آب، کشاورز می تواند تنها ۱۰ درصد از پروانه مازاد خود را مبادله کند.

وی با اشاره به این که پروانه خرید و فروش آب در بازار آب یکساله است، افزود: در بازار آب شارژ خریداری شده از شارژ فروشنده کم و به شارژ خریدار اضافه می‌شود.

جوادیان زاده همچنین اظهار کرد: حجم آب مشخصی در بازار آب فقط برای کشاورزی مبادله می شود و صنعت نمی تواند این حجم مشخص آب را خریداری کند.

این مسئول در ادامه این نشست افزود: کشاورزان و مصرف کنندگان می توانند کمبود آب خود را از طریق بازار آب جبران کنند.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای با بیان اینکه سالیانه ۴۵ سانتیمتر سطح آب زیرزمینی استان در حال افت است، گفت: به دلیل برداشت های بی رویه آب، افزایش جمعیت و توسعه بی رویه صنعت، آبخوان های استان یزد به شدت در حال افت و نابودی است.

وی در ادامه با بیان اینکه ۹۵ درصد آب زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، خاطرنشان کرد: در استان یزد میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ۶۵۰ میلیون متر مکعب و در بخش صنعت ۷۵ میلیون متر مکعب است، به همین دلیل مدیریت مصرف و ارتقا روش های آبیاری در بخش کشاورزی بسیار مهم است.

جوادیان زاده گفت: براساس بند “ع” تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ آب در اختیار همه صنایع استان باید از آب منابع غیرمتعارف مانند پساب و انتقال آب از دریا باز تخصیص شوند.

مدیر عامل آب منطقه ای گفت: در استان یزد اجرای بند “ع” تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ برای صنایعی که به آب انتقالی از خلیج فارس متصل هستند در حال اجرا است.

وی افزود: بهره برداران، کشاورزان و مردم می توانند آمار و نشانی چاه های غیر مجاز را به شماره ۳۱۰۷۷ جهت پیگیری نیروهای گشت و بازرسی شرکت اطلاع دهند.

به گزارش یزد آگاه و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای یزد، جوادیان زاده در پایان این نشست با بیان اینکه طرح مردمی سازی در دولت سیزدهم مطرح شده است، گفت: کشاورزان و بهره برداران می توانند ایده ها و پیشنهادات خود را در زمینه حکمرانی آب یا بخش های مختلف دیگر در سامانه شهریاران ثبت کنند تا بسیاری از امور با هزینه کمتر و کیفیت بهتر انجام شود.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید