۰

پزشکی و بهداشت

گیاهانی که انسانها را می‌کشند؛ مسمومیت با گیاهان را به ۱۹۰ اطلاع دهید

اکتبر 25, 2023 در 4:14 ب.ظ توسط

رئیس اداره نظارت بر واردات و صادارت معاونت غذا و داروی استان یزد گفت: مسمومیت با گیاهان یکی از شایع‌ترین علل بروز مسمومیت‌های اتفاقی در کودکان در جهان به شمار می آید.

دکتر «مسعود حبیبی» در این باره افزود: نکته مهم این است که مصرف یک گیاه توسط حیوانات اهلی و وحشی، دلیلی بر غیر سمی بودن آن برای انسان نیست و حتی برخی از گیاهان تزئینی موجود در آپارتمان‌ها و باغچه‌ها می‌توانند سبب بروز مسمومیت در انسان شوند.

وی اظهار کرد: در صورت بلعیدن قسمت‌های مختلف یک گیاه مانند میوه، دانه و برگ آن توسط کودکان، حتماً باید با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم با شماره ۱۹۰ تماس گرفت و همچنین سعی شود نام گیاهان موجود در محیط کار و زندگی خود را بدانیم تا در موارد بروز مسمومیت به گروه پزشکی اطلاع دهیم.

حبیبی تصریح کرد: مسمومیت با گیاهانی مانند خرزهره، دیفن باخیا و کرچک می‌تواند کشنده باشد و در صورت وقوع مسمومیت با این گیاهان بیمار باید در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شود.

به گزارش یزدِ آگاه و به نقل از وبدا یزد، یکم تا هفتم آبان ماه هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها با شعار «سلامتی را با افزایش آگاهی و اقدام پیشگیرانه از مسمومیت‌ها محافظت کنیم» نامگذاری شده است.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید