۰

اجتماعی

کارفرمایان با پیمانکاران دارای گواهینامه تایید صلاحیت قرارداد منعقد کنند

ژوئن 10, 2021 در 8:44 ق.ظ توسط

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از کارفرمایان خواست با پیمانکارانی که گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری دارند، قرارداد منعقد کنند.

«عماد تشکری» در رابطه با این خبر افزود: گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری مدرکی است که براساس مقررات آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری به منظور اعلام صلاحیت ایمنی متقاضی از سوی کمیته استانی تشخیص صلاحیت یا کمیته تجدید نظر برای پیمانکار واجد شرایط صادر می شود و اصالت آن از طریق سامانه https://svcc.mcls.gov.ir قابل استعلام است.

وی ادامه داد: گواهینامه‌های آموزشی که مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار با عناوین «ایمنی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاری» برای مدیرعامل یا اعضای هیات مدیره؛ «ایمنی و بهداشت کار برای کارگران تحت پوشش پیمانکاران» برای کارگران پیمانکاران؛ « شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک» و «آموزش عمومی ایمنی» برای مسئولین ایمنی صادر می نماید به هیچ عنوان جایگزین گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری نبوده و لازم است پیمانکاران برای اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری از طریق سامانه فوق اقدام کنند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: کارفرما باید با پیمانکارانی قرارداد منعقد نماید که صلاحیت انجام کار آنان از نظر ایمنی توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تایید شده باشد. در صورت شناسایی پیمانکاران فاقد گواهینامه صلاحیت ایمنی، پرونده های آنها به مراجع قضایی ارجاع و به منظور جلوگیری از ادامه فعالیت آنان مطابق مقررات پیگیری بعمل خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه انجام کار در استان های غیر از استان صادر کننده گواهینامه صلاحیت ایمنی منوط به اطلاع کتبی به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان محل فعالیت و استفاده از کارگران آموزش دیده در زمینه ایمنی است خاطرنشان کرد: برای پیمانکاران فاقد پیمان فعال، پس از ثبت اطلاعات توسط متقاضی و درخواست در سامانه و ارائه مستندات لازم برابر دستورالعمل ابلاغی صرفاً جهت شرکت در مناقصه، معرفی نامه به دستگاه مناقصه گذار توسط اداره کل استان صادر می‌گردد و به مدت دو ماه از تاریخ صدور، معتبر است و متقاضی معرفی‌نامه پس از برنده شدن در مناقصات، مکلف است نسبت به اخذ گواهینامه تائید صلاحیت ایمنی پیمانکاری اقدام کنند.

وی تاکید کرد: کلیه مسئولیت‌ها و تعهدات طرفین پیمان، امکانات و منابع مورد نیاز برای انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه و هزینه‌های مربوط به امور ایمنی باید صراحتاً در متن قرارداد لحاظ گردد و پیمانکار از ابتدای قرارداد با نظارت کارفرما موظف به اجرای آن شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، تشکری با بیان اینکه کارفرما (پیمان دهنده) مکلف است با توجه به قوانین و آیین‌نامه‌های موجود و مفاد قرارداد فی‌مابین، بر عملکرد ایمنی کلیه پیمانکاران خود و آموزشهای مورد نیاز پرسنل تحت پوشش پیمانکاران اصلی و فرعی در زمینه‌های ایمنی از طریق مراجع ذیصلاح نظارت کنند، تصریح کرد: پیمانکاران ملزم به ثبت آمار و ارایه گزارش حوادث ناشی از کار به کارفرماجهت ارسال به اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی محل مطابق دستورالعمل اجرای تبصره یک ماده۹۵ قانون کار جمهوری اسلامی ایران هستند.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید