۰

اجتماعی

وضعیت آبخوان‌ها نگران‌کننده است

آوریل 18, 2022 در 10:30 ق.ظ توسط

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای با ابراز تاسف از خشکسالی‌های مستمر و شرایط نامساعد بارندگی در استان، مدیریت مصرف در همه بخش ها را برای استان به شدت مهم و ضروری دانست.

«محمدمهدی جوادیان زاده» با بیان این که متاسفانه ما به صورت مستمر با پدیده خشکسالی روبرو هستیم و شرایط بارندگی در استان شرایط خوبی نیست به طوری که تا این لحظه میزان بارش‌های استان درصدی کمتر از بارش های پارسال بوده است، افزود: شرایط بارشی، شرایط زیرنرمال و ضعیفی بوده و این ضعف باعث می‌شود که تغذیه لازم به آبخوان های استان نرسد.

وی با اشاره به اینکه نرسیدن تغذیه به آبخوان‌ها و تغییر نکردن برداشت ها باعث افت بیشتر سطح آب های زیرزمینی و کسری مخزن می شود، گفت: علاوه بر آن کاهش بارندگی ها و افت سطح آب های زیرزمینی باعث بی کیفیتی منابع آب زیرزمینی شده و این نگرانی را بوجود خواهد آورد که آبخوان‌ها در یک دوره میان مدتی قابل استفاده نباشد.

این مقام مسئول به اقداماتی که دربخش‌های مهم کشاورزی، شرب و صنعت انجام شده است، اشاره کرد و گفت: در بخش کشاورزی با اجرای طرح تحویل حجمی آب تلاش کردیم ضمن مدیریت مصرف ،آب لازم به بخش کشاورزی هم برسد و باعث خشک شدن مزارع و اراضی کشاورزی نشود.

وی ادامه داد: ولیکن مهم است ابزار و سازوکارهای جدید و تفکر نوین مدیریت مصرف در بخش کشاورزی در استانی مثل استان یزد بیش از پیش به کار گرفته شود چرا که با روش ها و منابع آبی نسبتا غنی گذشته نمی شود شرایط امروز را که به شدت نسبت با گذشته متفاوت شده است، مدیریت کرد و منابع آبی را از نابودی محافظت نمود.

جوادیان زاده اظهار کرد: در حوزه شرب نیز آمارها نشان می دهد در چندسال گذشته مدیریت مصرف تا حدودی جواب داده ولی با این همه رشد فزاینده که بخش شرب ما داشته و به دلیل اینکه با کیفیت ترین منابع آب ما در بخش شرب استفاده می شود و ما در این بخش هم به شدت محروم هستیم خیلی مهم است که مدیریت مصرف در بخش شرب نیز بیش از پیش اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه بخش شرب دومین مصرف کننده بعد از بخش کشاورزی است، گفت: در مدیریت مصرف خانه به خانه تلاش کردیم حداقل بین ۱۵تا ۲۰ درصد کاهش مصرف را رقم بزنیم و تجاربی که اتفاق افتاده و تلاش هایی که شده نشان می دهد که این کاهش مصرف بدون اینکه مشترک خانگی را دچار مشکل کند امکان پذیر هست، مشروط بر اینکه با برنامه ها و ابزارهای درست اقدامات مدیریتی صورت بگیرد.

مدیر عامل آب منطقه‌ای با بیان این که بخشی از آب با کیفیت استان در صنعت هم استفاده می شود، مدیریت مصرف در این بخش را نیز بسیار مهم دانست و گفت:در برنامه سازگاری با کم آبی، مدیریت مصرف در بخش صنعت برنامه ریزی شده که در این بخش هم مثل بخش کشاورزی باید ساز و کارهای جدید و تفکر نوین دیده شود.

وی افزود: در تلاش هستیم در بخش صنعت، بخشی از آب کیفی را بازتخصیص کرده به طوری که آب کیفی به بخش شرب برود و از پساب و آب های غیر متعارف بعنوان جایگزین برای بخش صنعت استفاده شود و بدین شکل مدیریت مصرف صورت بگیرد.

جوادیان زاده در پایان اظهار امیدواری کرد با همکاری همه گروه‌ها و بخش های مصرف کننده آب بتوانیم دوران سخت خشکسالی را پشت سرگذاشته و با مدیریت مصرف، آبخوان ها را به سوی پایدار شدن سوق دهیم.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید