۰

شهرستان ها

نخستین مرحله رهاسازی گوزن زرد در طبیعت ایران در خاتم یزد انجام می شود

آوریل 3, 2017 در 5:13 ب.ظ توسط

رئیس اداره محیط زیست شهرستان خاتم گفت: نخستین مرحله رهاسازی گوزن زرد ایرانی در طبیعت کشور، در ایستگاه خاص این گونه در این شهرستان استان یزد انجام می شود.

محمدرضا خدارحمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نگهداری گوزن زرد ایرانی از سال 1385 در منطقه حفاظت شده باغ شادی خاتم آغاز شد، افزود: این گونه جانوری، زاد و ولد وتلفاتی داشته اما هم اکنون 25 راس گوزن زرد در منطقه حفاظت شده شهرستان خاتم نگهداری می شود که با زاد و ولد در سالجاری تعداد این گونه افزایش خواهد یافت.
وی در خصوص تعداد گوزن هایی که قرار است رهاسازی شوند یادآور شد: میزان رهاسازی این گونه جانوری به شرایط و وضعیت گوزن ها بستگی دارد و مستلزم حفاظت ویژه است که در این خصوص باید آمادگی لازم در استان های همجوار یزد از جمله استان فارس و کرمان نیز فراهم شود.
خدارحمی گفت: زمینه سازی برای رهاسازی گوزن زرد ایرانی به حداقل 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که در صورت تخصیص این اعتبار امید آن می رود در سال جاری و سال آینده رهاسازی این گونه جانوری برای اولین بار در طبیعت کشور انجام شود.
خدارحمی اظهار کرد: این گونه جانوری در سال های گذشته در معرض خطر انقراض قرارداشت که برای اولین بار تعدادی از این گونه از خاستگاه و زیستگاه اصلی آن(استان خوزستان) زنده گیری و به برخی استان های کشور برای تکثیرو پرورش انتقال یافت که برخی از کارشناسان داخلی و بین المللی منطقه باغ شادی شهرستان خاتم را برای حفاظت از این گونه مناسب دانستند.
وی آگاه سازی افکار عمومی مردم منطقه، ایجاد تعدادی پاسگاه محیط بانی، جذب نیروی انسانی کاردان و مجرب و آگاه سازی روستاییان بویژه چوپانان منطقه را برای رهاسازی گوزن زرد ضروری دانست.
خدارحمی افزود: اگر این پروژه در شهرستان خاتم با موفقیت انجام شود، رهاسازی این گونه در نقاط دیگر کشور نیز اجرا می شود.
در جنگل باغ شادی خاتم بالغ بر 11 هزار هکتار منطقه حفاظتی و حداقل 2 هزار و 800 هکتار منطقه شکار ممنوع وجود دارد که 200 هکتار از آن فنس کشی شده است.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید