۰

اقتصادی

نافرمانی کارگزاران دولتی و بانکی در برابر مصوبات ستاد تسهیل

آوریل 18, 2020 در 6:36 ب.ظ توسط

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد در انتقاد به برخورد بانک‌ها با تولید و تولیدکننده گفت: نافرمانی کارگزاران دولتی و بانکی در برابر مصوبات ستاد تسهیل بسیار خطرناک است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، سیدعلی اکبر کلانتر اظهار داشت: هشدار می دهم نافرمانی کارگزاران دولتی و بانکی و عدم تمکین به مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، بانک مرکزی و سران سه قوه، بسیار خطرناک است و ممکن است به بی قانونی، از هم پاشیدگی و گسست حوزه تولید منجر شود.

وی با بیان اینکه مسائل پولی، مالی و تامین نقدینگی فعالیت های اقتصادی حوزه تولید مهمترین چالش این حوزه در دو دهه اخیر و یکی از موانع مهم توسعه اقتصادی بوده است ادامه داد: جالب اینکه هر سه ضلع مثلث یعنی بانک، دولت و بخش خصوصی، به نحوی از وضع موجود گله مندند و طرف دیگر را مقصر می دانند و متاسفانه مشکل همچنان به عنوان یک گلوگاه و گره کور باقی مانده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با تاکید بر اینکه این زخم کهنه باید هرچه زودتر با حضور بانک، دولت و خبرگان تشکلهای صنعتی و معدنی و اساتید دانشگاهی و اندیشمندان اقتصادی در یک محیط آرام و منطقی واکاوی و حل و فصل شود اضافه کرد: باید با استفاده از مشاورین خبره خارجی و داخلی و بهره گیری از تجربه جهانی کشورهای موفق، یکبار برای همیشه این مشکل رفع شود تا بخش خصوصی دائم از اجرا نشدن مصوبات دولت و مجلس و بانک مرکزی گلایه نکند.

کلانتر با اشاره به اینکه بلای منحوس بهره بالای تسهیلات بانکی و ربح مرکب و همچنین کمبود نقدینگی فشار به تولید می آورد افزود: عدم همکاری بانکها در قبول محل اجرای طرح به عنوان وثیقه، نحوه محاسبه سقف تسهیلات، اجبار در ارائه فاکتور سرمایه در گردش و امثالهم نیز از دیگر گلایه های بخش خصوصی هستند.

وی راهکار حل این مشکلات را تزریق منابع و افزایش سرمایه بانکها با کمک دولت دانست و عنوان کرد: در چند سال اخیر افزایش شدید بهای نهاده های تولید بخصوص قیمت مواد اولیه بدلیل مسائلی نظیر تحریم، جهش پانزده برابری نرخ ارز، تورم، افزایش نرخ مواد اولیه داخلی، حقوق و دستمزد و نرخ انرژی و خدمات دولتی فشاری مضاعف به تولید داشته و مشکلی از دوش تولید کننده بر نداشته اند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد بیان داشت: از سوی دیگر در بخش فروش نیز کاهش شدید تقاضای داخلی به دنبال پایین آمدن قدرت خرید اکثر مردم، رکود و مشکلات حوزه صادرات و برگشت ارز، نیاز به نقدینگی صنعت  نسبت به اواخر دهه هشتاد را در حدود سه تا پنج برابر رسانده و با توجه به کمبود منابع و کاهش قدرت پاسخگویی به حجم بالای تقاضای فعالین اقتصادی توسط بانکها دشوار شده است لذا تزریق منابع و افزایش سرمایه بانکها راهکار موثر حل این مشکلات است.

وی بیان داشت: برای نجات اقتصاد کشور باید تصمیمات شجاعانه و سخت گرفت و حتی از طریق چاپ اوراق بهادار و اسکناس این تزریق منابع به بانکها را انجام داد.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید