۰

شهرستان ها / میراث فرهنگی

مهد زیلوی ایران در تدارک جشن جهانی

ژوئن 3, 2018 در 11:07 ب.ظ توسط

به گزارش ایسنا، «محمدرضا دهقان» در جمع فعالان عرصه زیلو شهرستان میبد، ثبت جهانی زیلو را از اولویت‌های حوزه صنایع دستی استان دانست و اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های این شهرستان، ثبت جهانی هنرصنعت زیلو است که با پیگیری‌های بعمل آمده امیدواریم ثبت جهانی زیلوی میبد بزودی انجام شود.

وی با بیان این‌که زیرساخت‌های ثبت جهانی زیلو درحال انجام است، افزود: از سه سال پیش تاکنون زیر ساخت‌های مناسب جهت ثبت زیلو فراهم شده است.

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان یزد،‌گفت:‌ ایجاد موزه زیلو، تهیه وتنظیم کتاب‌های به چاپ رسیده در زمینه زیلو، ایجاد کارگاه‌های بافت زیلو و وجود هنرمندان فاخر وشاخص و همچنین پیشکسوتان زیلو ازجمله امکانات فراهم شده در امر ثبت جهانی زیلو است که امیدواریم با کمک همه ارگان‌ها بخصوص شهرداری که نقش بسزایی دراین زمینه می‌تواند داشته باشد آنرا به ثبت جهانی برسانیم.

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان بحث آموزش زیلو بافی در شهرستان را یکی از عوامل موثر در زنده نگه داشتن این هنر صنعت نامید و گفت: آموزش زیلو بافی که با کمک جهاد دانشگاهی و میراث فرهنگی در حال برگزاری است این هنر را زنده نگه داشته و با برگزاری دوره‌های کوتاه مدت دوماهه‌، هنرمندانی را راهی صنعت بافت زیلو کرده است که با همت فرمانداری و میراث فرهنگی نقش موثری در ایجاد برپایی کارگاه های بافت زیلو شهرستان داشتند و اکنون با جذب اعتبارات لازم در این زمینه، کارگاه‌های جدیدی  در حال احداث است.

معاون صنایع دستی استان افزود: هنر صنعت زیلو با کمک وهمت پیشکشوتان جان دوباره گرفت، توسعه وترویج، جذب اعتبارات لازم و خوشه زیلو ازجمله اقدامات صورت گرفته در حوزه صنعت زیلو است که باید از فرصتهای بدست آمده بهره لازم وکافی رابرد وباهدف گذاری درست، برندسازی وتبلیغات گسترده، بیش از پیش به این هنرصنعت، رونق بخشید.

وی هدف از به ثبت رساندن زیلو در سیطره جهانی، افتخار بزرگ برای استان وشهرستان دانست و بیان کرد: به ثبت رساندن زیلو در عرصه جهانی ضمن اینکه برای استان وشهرستان افتخاری بس بزرگ است به دنبال آن گردشگر و توریست و هنرمندان زیادی نیز جذب شهرستان خواهند شد که صرفا ازاین  پتانسیل بازدید کنند واین  می تواند یک ثمره خوبی داشته باشد .

در این جلسه که به منظور هماهنگی جشن ملی زیلو برگزارشد، حسین فلاح، فرماندارمیبد ضمن تقدیر از همه فعالان عرصه زیلو گفت: شهرستان میبد مهد زیلو کشور است و با احیا این صنعت و عبور از مرحله خطر در مسیر خوبی درحال حرکت است.

وی ثبت جغرافیایی و ملی زیلو را یک  امر مهم دانست و افزود: ما باید با داشته ها ودانسته هایی که دراین زمینه به دست آورده‌ایم استفاده کنیم و با بهره گرفتن از آن، آنرا حفظ کنیم و با فراهم آوردن شرایط لازم و در سایه تعامل و همکاری بایکدیگر این قابلیت و برند شهرستان را به ثبت جهانی برسانیم.

دراین جلسه، فعالان عرصه زیلو با ارائه گزارشی از عملکردخود دراین زمینه، با بیان مشکلات، نقطه نظرها و پیشنهادهای خود، برای برگزاری جشن ملی زیلو اعلام آمادگی کردند. در پایان این همایش از فعالان و احیا کنندگان هنر صنعت زیلو میبد تجلیل شد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید