۰

دسته‌بندی نشده

مقابله با شگردهای نوین زمین خواری در یزد

آگوست 28, 2023 در 4:20 ب.ظ توسط

رئیس کل دادگستری استان یزد بر لزوم تشدید مقابله با پدیده زمین‌خواری در استان تاکید کرد و گفت: شورای حفظ حقوق بیت المال بستر مناسبی جهت مقابله با شگردهای نوین زمین‌خواری است.

«غلامعلی دهشیری» در نشست با نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت المال، گفت: با استفاده از جایگاه و توانمندی این شورا می توان دست سودجویان و قانون گریزان و متعرضان به اراضی ملی را کوتاه کرد.

وی با بیان اینکه نمایندگانی از دستگاه های مختلف اجرایی، قضایی، نظارتی، اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی در این شورا عضو هستند تصریح کرد: تصمیمات این شورا از زمین خواری ها در نقاط مختلف استان ممانعت به عمل آورده و موجب برگشت آن به بیت المال بوده است.

دهشیری اضافه کرد: اداره کل راه و شهرسازی ، منابع طبیعی و امور اراضی باید ظرفیت این شورا را مغتنم شمرده و از آن در جهت ساماندهی اموال دولتی و برخورد با پدیده زمین خواری نهایت استفاده را داشته باشند.

وی از نبود بانک اطلاعاتی جامع املاک اراضی دولتی در راه و شهرسازی و عدم اجرای به موقع برخی احکام قطعی به نفع سازمان گلایه و اظهار کرد: فقدان یا کامل نبودن بانک اطلاعات جامع املاک یکی از چالش ها و خلأهای مورد بهره برداری متعرضان حرفه ای به اراضی دولتی با طرح برخی دعاوی واهی است.

وی گفت: کمبود نیرو و اعتبارات کار را در این حوزه بر مدیران متولی اراضی دولتی سخت کرده است که حل آن نیازمند حمایت مستمر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین اعتبارات لازم می باشد.

دهشیری هم چنین اجرای کامل طرح جامع کاداستر با همکاری راه و شهرسازی را یکی از راه های اساسی پیشگیری از زمین خواری و صیانت از اموال بیت المال دانست.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به نظریات متفاوت و متعارض برخی هیات‌های کارشناسی در حوزه امور ثبتی، اراضی کشاورزی و دولتی توسط کارشناسان رسمی گفت: باید جلسات مشترکی بین ارکان کانون های کارشناسان رسمی دادگستری و اداره کل راه و شهرسازی به منظور تبیین مسایل، شگردهای متجاوزین به حقوق بیت المال و در نتیجه درک مشترک برگزار و توضیحات و مستندات و مصوبات لازم در این خصوص ارائه و اتخاذ شود.

به گزارش یزد آگاه و به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، «محمد صالح جوکار» نماینده مردم یزد در مجلس نیز در این نشست با اشاره به شگردهای برخی زمین خواران با طرح برخی دعاوی و گلایه های مردمی در خصوص پدیده زمین خواری گفت: ادارات و نهادهای متولی در این حوزه باید از تمام ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت المال، پیش دستانه در جهت مقابله با این پدیده شوم، بهره بگیرند.

وی بر لزوم تدوین بانک اطلاعات جامع از اراضی دولتی تاکید کرد و گفت: در صورت عزم جدی در این حوزه مجلس آماده حمایت از اجرای آن است.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید