۰

علم و فناوری

متولیان دنیای حقیقی به وظایفشان در دنیای مجازی پایبند باشند

دسامبر 11, 2018 در 3:58 ب.ظ توسط

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با بیان این که هر آن چه بر دنیای حقیقی حاکم است، در دنیای مجازی نیز صدق می‌کند، تاکید کرد: تمام متولیان دنیای حقیقی باید به وظایف خود در دنیای مجازی نیز پایبند باشند.

«اکرم فداکار» در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا، فضای مجازی و مسائل مربوط به آن را بسیار گسترده عنوان و اظهار کرد: عنوان فضای مجازی بسیار کلی است و دامنه بزرگی دارد به طوری که هر چیز غیرحقیقی منتشر شده در حیطه فضای مجازی قرار دارد.

وی با بیان این که این ابزار مانند سایر تکنولوژی‌ها و ابزارهای نو وارد شده به جامعه نیازمند آمادگی و آموزش است، تصریح کرد: متاسفانه زمانی پا به دنیای مجازی گذاشتیم که آمادگی آن را نداشتیم و در حال حاضر اغلب صحبت‌ها تهدیدات این فضار را در بر دارد.

این مسئول با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری در مورد اهمیت فضای مجازی، بیان کرد: این ظرفیت بزرگ متناسب با عملکرد افراد به ویژه گروه‌های کودک و نوجوان به تهدیدی برای جامعه تبدیل ‌شده و این عملکرد ماست که کارایی این فضا را نشان می‌دهد.

وی لازمه آمادگی فرهنگی برای استفاده از فضای مجازی را ضروری دانست و گفت: کشورهای بزرگ و توسعه یافته درسی به نام آموزش اخلاق مجازی دارند و این به معنای آموزش افراد در راستای مدیریت صحیح برای بهره‌برداری موثر از این فضاست.

فداکار افزود: در حال حاضر قاعده‌ای بر این فضا حاکم نیست و برای کنترل این فضا، پلیس فتا به وجود آمده اما تدابیر و آموزش‌های قبلی هیچ وقت در این رابطه دنظر گرفته نشده است.

این مسئول ادامه داد: هر آن چه بر دنیای حقیقی حاکم است، در دنیای مجازی نیز صدق می‌کند و تمام متولیان دنیای حقیقی باید به وظایف خود در دنیای مجازی نیز پایبند باشند.

وی با اشاره به افزایش کسب و کارهای اینترنتی، اظهار کرد: پیچیدگی کسب و کارهای اینترنتی مقدمه‌ای بر کمبود اطلاعات و آگاهی نسبت به این فضا است و مجوزهایی که برای کسب و کارهای اینترنتی صادر می‌شود، گواه این مطلب است که دستگاه‌ها باید خود را برای استفاده از این ظرفیت زودتر از افراد عادی آماده کنند.

فداکار مثال این موضوع را تاکسی‌های اینترنتی عنوان کرد و افزود: موج غیرقابل کنترل و عظیم مستفدین و کاربران فضای مجازی در راه است لذا دستگاه‌ها باید قبل از ورود این موج با ارتقای شناخت خود از این فضا، آمادگی برخورد با این موج را کسب کنند به طوری که خود زمینه، زیرساخت و فضای کسب و کارهای اینترنتی متناسب با وظایفشان را فراهم کنند تا این فضا غیرقابل کنترل، ناامن و تهدیدآمیز نشود.

وی دنیای مجازی را لازمه توسعه اقتصاد کشور دانست و درامدزایی برندهای بسیار معروف تجاری دنیا نیز از طریق فضای مجازی عنوان کرد.

این مسئول در پایان نیز عدم موفقیت هشتک‌ها و کمپین‌ها در دنیای مجازی در راستای حل بحران‌ها در کشور را نیز یکی از دیگر موارد عدم تخصص و مهارت جامعه در پذیرش این فضا دانست و گفت: هر چند موفقیت زیادی از طریق دنیای مجازی کسب نشده اما در افزایش مطالبه گری عمومی و شفافیت تاثیر قابل توجهی داشته است.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید