۰

علم و فناوری

فناوری‌ اطلاعات راهگشای چالش‌ محدوديت‌های آبی بخش کشاورزی یزد

مارس 5, 2019 در 3:35 ب.ظ توسط

مدیر کل فناوری طلاعات و ارتباطات استان یزد، ورود فناوری اطلاعات به حوزه کشاورزی را راهکار رفع محدوديت‌های آبی و افزایش بهره‌وری در اين حوزه عنوان کرد.

«اکرم فداکار» در گفت‌‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به ورود هر چه بیشتر فناوری اطلاعات و ارتباطات به حوزه کشاورزی در استان یزد، اظهار کرد: ورود این سازمان به حوزه کشاورزی بیشتر با هدف مدیریت منابع آب در این حوزه و افزایش بهره‌وری در زمینه کشاورزی است که تمام مراحل از کاشت تا برداشت را شامل می‌شود.

وی کشاورزی هوشمند را راهکار مدیریت منابع محدود آب استان یزد در زمینه کشاورزی عنوان کرد و گفت: فناوری اطلاعات ظرفیت قابل توجهی در ایجاد زیرساخت‌های مربوط به حوزه کشاورزی هوشمند دارد و می‌تواند زمینه را برای این سبك کشاورزی فراهم کند.

اين مسئول افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات علاوه بر حوزه کاشت، ظرفیت مدیریت مراحل داشت، برداشت و حتی تامین بازار فروش محصولات کشاورزی را نیز دارد به طوری که در حال حاضر نیز طرح‌هایی مانند سم‌پاشی و آب‌پاشی با پهباد و پیش‌بینی شرایط آب و هوایی كشاورزي ارائه شده است که اجراي آن مي‌تواند در مصرف آب و سم بسیار صرفه‌جویی كند.

به گفته‌ي فداكار، زمان آن فرا رسیده که با استفاده از سنسورهای هوشمند و دقیق، از هدر رفت انرژی به ویژه آب در بخش كشاورزي ممانعت شود.

وي در همين رابطه از پيشرفت 60 درصدي تجهیز شركت فولاد آلياژي يزد به سیستم هوشمند آبیاری فضاي سبز خبر داد كه مصرف آب به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی می‌کند.

فداکار تامین بازار فروش را نیز یکی از مهمترین ظرفیت‌های فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: این حوزه که معضل بسیاری از کشاورزان است با استفاده از فناوری اطلاعات، علاوه بر فراهم كردن بازار مناسب، روش‌های توزیع و پخش میوه را با نصب برخی از اپلیکشن‌ها ممکن خواهد كرد كه در این رابطه سایر ارگان‌های مربوطه نیز همکاری می‌کنند.

وی از شرکت‌های فناوري اطلاعات فعال در حوزه کشاورزی خواست تا طرح‌های خود در بخش کشاورزی را ارائه كنند تا از اين ظرفيت‌ها به نحو مطلوب بهره‌برداري و استفاده شود.

این مسئول با بیان این که کشاورزان باید برای افزایش بهره‌وری خود در شرایط کنونی آب در یزد به سیستم‌های هوشمند روی بیاورند، گفت: سیستم ‎های هوشمند نیاز جدی كشاورزی استان یزد است و با استفاده از ظرفیت گسترده فناوری اطلاعات قابل تامین خواهد بود اما در عين حال بخش خصوصی و استقبال کشاورزان از این سیستم ها نيز لازمه تحقق اين مهم خواهد بود.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید