۰

اجتماعی

طول عمر یزدی‌ها بیشتر از میانگین کشوری

می 15, 2024 در 10:46 ب.ظ توسط

آمارهای ثبت احوال حکایت از این دارد که یزدی‌ها با میانگین سن فوت ۶۸ سال، عمر بیشتری نسبت به میانگین کشوری با متوسط سن فوت ۶۶.۲ درصد دارند به نحوی که گزارشهای آماری نیز یزد را از نظر کمترین نرخ وفات در رتبه‌ی هفتم کشور قرار داده است.

براساس گزارش ثبت احوال استان یزد، میانگین سنی فوت‌شدگان در استان یزد طی سال گذشته ۶۸ سال ثبت شده که این رقم در مردان ۶۵.۱ و برای زنان ۷۱.۶ سال بوده است.

بالاترین میانگین سنی فوت شدگان به تفکیک شهرستانی مربوط به شهرستان‌های تفت و مهریز و کمترین میانگین سنی در شهرستان یزد به ثبت رسیده است.

مطابق آمارهای موجود در سال گذشته تعداد پنج هزار و ۴۵۴ واقعه فوت در استان به ثبت رسیده که سه هزار و ۲۸ نفر یعنی ۵۵.۵ درصد مرد و دو هزار و ۴۲۶ نفر معادل ۴۴.۵ درصد زن بوده‌اند.

میزان نرخ خام وفات استان در سال گذشته ۴.۶ در هر هزار نفر به ثبت رسیده که شهرستان اشکذر کمترین نرخ وفات و شهرستان تفت بیشترین نرخ را داشته‌اند.

براساس این گزارش، استان یزد از نظر کمترین نرخ وفات در رتبه‌ی هفتم کشوری قرار دارد و نسبت جنسی فوت شدگان در استان یزد ۱۲۵ بوده به این معنی که در ازای فوت هر ۱۰۰ زن، ۱۲۵ مرد فوت کرده‌اند.

گزارش‌های آماری مرکز رصد جمعیت کشور سازمان ثبت احوال، میانگین سنی فوت شدگان کشور را ۶۶.۲ سال اعلام کرده که در بین استان‌ها بالاترین میانگین سن مربوط به استان گیلان با ۷۱.۳ سال و کمترین مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۵۰.۷ سال است.

براساس این گزارش، در سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۴۲ هزار و ۲۱۳ رویداد وفات در کل کشور به ثبت رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ، ۵.۶ درصد افزایش داشته است و میزان نرخ خام فوت کل کشور در سال گذشته نیز برابر با ۵.۳ در هزار نفر جمعیت بوده است.

البته استان گیلان با نرخ ۷.۴ در هزار نفر بیشترین نرخ فوت و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ ۳.۹ در هزار نفر کمترین نرخ فوت را در بین استان‌ها داشته‌اند.

آمارهای ثبت شده در سازمان ثبت احوال کشور همچنین نشان می‌دهد در مقابل هر ۱۳۰ مرد فوت شده، ۱۰۰ زن فوت شده‌اند به عبارتی نسبت جنسی در این خصوص ۱۳۰ در کل کشور است.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید