۰

روابط عمومی ها

صفائیه یزد با 26 میلیمتر کم بارش ترین نقطه استان

ژوئن 3, 2018 در 11:22 ق.ظ توسط

ایرنا – رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد گفت: در ایستگاه کلیماتولوژی صفائیه یزد در سال آبی جاری (مهر 1396تاکنون) 26 میلیمتر بارندگی ثبت شد که بیانگر تداوم پدیده خشکسالی در این شهرستان و به عنوان کم بارش ترین نقطه استان نیز است.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، محمد حسین باقری در نخستین جلسه سال 1397 شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد افزود: میزان بارندگی در ایستگاه محمدآباد یزد نیز در این مدت 28.4 میلیمتر ثبت شد.
وی بیان کرد: از مجموع 569 حلقه چاه شهرستان یزد، 222 حلقه چاه صنعتی ، 152مورد کشاورزی ، 106 حلقه مربوط به شرکت آب و فاضلاب شهری (آبفا) و شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) و 89 حلقه نیز مربوط به خدمات و فضای سبز شهرداری است.
رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی آب منطقه ای یزد ادامه داد: بیشتر جمعیت استان در دشت یزد – اردکان سکونت دارند.
وی تاکید کرد: این دشت به دلیل تمرکز عمده جمعیت استان با محدودیت منابع آب شیرین و تهدید تداخل آب شور به منابع آب شیرین، وابستگی آب شرب به خارج حوضه، استقرار صنایع و سرمایه گذاری های قبلی روبروست و این دشت از اهمیت ویژه ای نسبت به سایر دشت های استان برخوردار است.
باقری با ارائه گزارشی از چگونگی اجرای طرح ملی احیا و تعادل بخشی آب در شهرستان یزد یادآور شد: برای سال جاری طرح مدیریت مصرف 100 درصد آب برای بخش های شرب، صنعت، کشاورزی و فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به اجرای طرح ملی داناب در مرکز استان یزد به عنوان یکی از اقدامات ارزنده در زمینه فرهنگ سازی اظهار کرد: از سال 1396 و با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان طرح ملی داناب در شهرستان ها بویژه در یزد آغاز شد که مخاطبان این طرح دانش ‌آموزان پایه هفتم تا نهم ، معلمان و والدین دانش‌آموزان هستند.
وی با اشاره به 35 مورد اقدام حفاظتی انجام شده در یزد تصریح کرد: این اقدامات شامل شناسایی 13 مورد چاه غیرمجاز، پر و مسلوب المنفعه کردن پنج حلقه چاه و پلمپ 17 حلقه چاه با حجم آب صرفه جویی شده 1.25 میلیون متر مکعب بوده است.
باقری در ادامه تعداد کنتور نصب شده تا پایان سال گذشته را 152 مورد برشمرد و افزود: 25 درصد چاههای کشاورزی و 60 درصد چاههای صنعتی به کنتور هوشمند مجهز شد.
بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور، متوسط بارندگی استان یزد در سال زراعی جاری (از مهرماه 96 تا پایان پنجم خرداد ماه امسال) 62.7 میلیمتر بود و یزد از این لحاظ در جایگاه چهارم کشور قرار دارد.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید