۰

اقتصادی

صادرات یزد در حال بازگشت به شرایط عادی قبل از کروناست

آگوست 31, 2020 در 4:37 ب.ظ توسط

مدیر کل گمرک استان یزد با اشاره به اینکه به دلیل شیوع کرونا، بسته شدن مرزها و تغییراتی در سیاست های برگشت ارز صادراتی شاهد کاهش صادرات از اسفندماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال و افت و خیزهای پس از آن بودیم، گفت: صادرات استان در حال بازگشت به شرایط عادی قبل از شیوع کرونا است.

«محمدحسین سلمانی» اظهار کرد: این مسایل باعث شد مرزهای کشورهای همسایه به خصوص مرزهای پاکستان به کلی بسته شود اما بخشی از مرزهای شرقی و مرزهای غربی کشور همکاری نسبتاً خوبی برای صادرات کالا در ایام شیوع کرونا داشتند.

وی کشورهای هدف صادرات کالاهای صادراتی استان یزد را اروپایی، همسایه و شرق آسیا بیان و تصریح کرد: فولاد صنعتی و محصولات ساختمانی بیشترین میزان صادرات استان یزد را تشکیل می دهد.

وی کاشی و سرامیک، هیدورکربن ها، شیشه های ساختمانی، ظروف شیشه ای، محصولات پتروشیمی و مقدار کمی محصولات کشاروزی شامل انار دانه و پسته را از دیگر کالاهای صادراتی استان برشمرد و گفت: پارسال دوهزار و ۹۱۱ میلیون تن به ارزش ۴۸ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال صادرات از گمرک استان یزد انجام شد.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت واردات استان ادامه داد: اغلب واردات یزد مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات یدکی و ماشین آلات خط تولید و صنعت می باشد، در مجموع واردات در خدمت صنعت و صادرات است.

سلمانی با بیان این که برخی مسایل ارزی روند ترخیص کالا در گمرک را با کندی و مشکل مواجه می کند تصریح کرد : ترخیص کالاهای اساسی تا ۹۰ درصد، تسهیلات خاص خود را دارد که زودتر ترخیص می شود.

وی گفت: کلیه رویه های گمرکی ایران در گمرک استان یزد اجرا می شود و تسهیلات ورود موقت کالا و استرداد حقوق گمرکی به واردکنندگان کالا در یزد اعطا می شود.

مدیر کل گمرک استان یزد ادامه داد: رویه استرداد حقوق گمرکی در تعداد معدودی از میان ۱۶۰ گمرک کشور عملیاتی می شود که یزد یکی از این گمرکات است، این رویه موجب افزایش اشتغال و کمک به واحدهای تولیدی می شود.

سلمانی ندوشن اظهار کرد: زمانی که وارد کننده با روش ورود موقت مواد اولیه را ترخیص می کند دو سال مهلت دارد تا نسبت به انجام تعهدات صادراتی خود اقدام کند.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی اظهارنامه های صادراتی استان در سال گذشته از ۵۰ هزار فقره  به ۴۸ هزار و ۲۰۰ فقره کاهش دادشت که این امر ناشی از شیوع ویروس کرونا در اواخر سال گذشته بود.

به گزارش عمومی گمرک یزد، سلمانی ندوشن در پایان نیز میزان درآمد گمرک استان در سال گذشته با احتساب معافیت های گمرکی را یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید