۰

شهرستان ها

شناسایی بیش از ۴۰ مورد فروچاله در ابرکوه

جولای 15, 2022 در 10:50 ب.ظ توسط


رییس اداره منابع آب شهرستان ابرکوه از شناسایی بیش از ۴۰ مورد فروچاله و فرونشست زمین در پی برداشت‌های بی‌رویه آب در گذشته در این شهرستان خبر داد.

«سیدعلی مشکات» در این رابطه گفت: با وجود درک شرایط و دغدغه مندی مردم شهرستان بابت جلوگیری از حفاری غیرمجاز و داشتن کمترین تعداد چاه غیرمجاز استان، بیش از ۴۰ مورد فروچاله و همچنین نشست زمین در این شهرستان ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: برداشت غیرمجاز و بی رویه آب علاوه بر افزایش عمق سفره و ایجاد فروچاله‌ها، باعث کاهش حجم آب شیرین و شوری منابع آبی شده و آبدهی بیشتر چاه‌ها نسبت به گذشته کم و روز به روز نیز کمتر می‌شود.

مشکات با بیان این که مهمترین اصل برای پایداری منابع آبی این شهرستان به صفر رساندن افت سفره‌های زیرزمینی است، گفت: با توجه به کاهش بارندگی سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، تداوم حدود ۲۶ سال پدیده خشکسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی، لازم است که کشاورزان و بهره برداران به دلیل بحرانی بودن وضعیت منابع آبی این شهرستان، برداشت آب را بیشتر مدیریت کرده و با روی آوردن به روش‌های نوین در مدیریت مصرف سهیم باشند.

وی کشت محصولات پرآبخواه و آبیاری غرقابی در مزارع و باغ ها را برخلاف الگوی کشت برشمرد و گفت: این روش های کشت در این بحران بی آبی به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و آنچه تاکنون به سفره های آب زیرزمینی خسارت وارد کرده به سختی قابل جبران است.

رییس اداره منابع آب ابرکوه با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص حفاظت از منابع آب زیرزمینی و اجرای طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی و طرح تحویل حجمی، گفت: با همراهی بی نظیر کشاورزان و مسئولین شهرستان حدود ۹۹ درصد چاه‌های کشاورزی برقی مجهز به کنتور هوشمند شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، مشکلات افزود: طرح تحویل حجمی آب و نصب ابزار اندازه‌گیری روی همه چاه‌ها در چارچوب برنامه سازگاری با کم آبی نیز در حال اجراست و امیدواریم تا چندسال دیگر بتوانیم افت سفره‌های زیرزمینی را به صفر برسانیم.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید