۰

پزشکی و بهداشت

راه‎اندازی شانزدهمین مرکز کاشت حلزون شنوایی کشور در یزد

آوریل 28, 2023 در 11:20 ب.ظ توسط

مراسم افتتاح رسمی اولین مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استان یزد با حضور رئیس کمیسیون کشوری کاشت حلزون، استاندار، نماینده مجلس، پزشکان و مسئولان در بیمارستان شهید رهنمون یزد برگزار شد.

«مسعود متصدی» رئیس کمیسیون کاشت حلزون کشور امروز پنجشنبه هفتم اردیبهشت ماه در مراسم افتتاح این مرکز با اشاره به توانایی بالا و ارزنده گروه گوش، حلق و بینی استان یزد، اظهار کرد: یزد به لحاظ پزشکی همواره چتر کمک خود را روی استانهای جنوبی کشور گسترانده است لذا این خدمت صرفا برای یزد نخواهد بود و بیماران منطقه جنوب و جنوب شرقی کشور نیز از آن بهره‎مند خواهند شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: بسیاری از جراحی‌ها و خدمات پزشکی با هدف افزایش طول زندگی بیماران است ولی عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی می‎تواند منجر به نمایش توانایی بیشتر بیماران شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: این عمل جراجی برخلاف بسیاری از جراحی‎های دیگر، نه تنها چیزی را از بدن بیمار نخواهد کاست بلکه شعف و شادی و توانایی جدیدی را به فرد بیمار اضافه می‌کند.

وی با بیان این که مرکز کاشت حلزون یزد شانزدهمین بخش کاشت حلزون شنوایی در کشور است، گفت: راه اندازی این بخش بیانگر یک کار گروهی و تعاملی در مجموعه استان برای خدمت بیشتر به مردم است.

متصدی در پایان نیز عنوان کرد: کار تیم توانبخشی در بخش کاشت حلزون بسیار قابل توجه و کمتر دیده شده است لذا امیدواریم مشکلات این گروه از توانبخشان نیز مورد توجه مسئولان ارشد استان قرار گیرد.

دکتر «محمدحسین برداران‌فر» رئیس گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد نیز در این مراسم عنوان کرد: این کار از سال ۱۳۸۹ با کسب مجوز آغاز شد ولی به دلیل تغییرات قانونی و نیازمند شدن به وجود فلوشیپ گوش، دچار وقفه شد لذا با رفع این کمبود، مجوز توانبخشی و سپس مجوز جراحی این مرکز اخذ شد و امروز شاهد راه‌اندازی رسمی آن در استان یزد هستیم.

وی با بیان این که خوشبختانه امروز شاهد اولین عمل جراحی این ­مرکز توسط دکتر ماندگاری با موفقیت بودیم، راه اندازی این مرکز را یک کار عام‌المنفعه علی رغم تاخیر پیش آمده در راه‎اندازی آن دانست.

برادران‌فر نیز با تاکید بر اهمیت نقش توانبخشی در این نوع عمل جراحی، به تیم توانبخشی خوب استان یزد اشاره و از خیرین خواست تا در جهت تداوم فعالیتهای توانبخشی این مرکز که به بیماران غیربومی زیادی خدمات ارائه خواهد کرد، همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.

دکتر «سید بصیر هاشمی» رئیس بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن کشور هم در این مراسم افتتاح ضمن ارائه توضیحاتی در مورد اهمیت شنوایی و پیچیدگی‌های این رشته، بیان کرد: خوشبختانه در سطح کشور بابت درمان مشکلات گوش مشکلی وجود ندارد و امروز شاهد شنوا شدن بسیاری از بیماران هستیم.

دکتر «سید کاظم رضوی» معاون درمان ددانشگاه علوم پزشکی یزد و رئیس پزشکی هسته‌ای ایران نیز اظهار کرد: امروز شاهد معجزه پزشکان و شکست دنیای سکوت بیماران ناشنوا هستیم.

وی از خیرینی که در جهت راه‌اندازی و نیز تجهیز این مرکز و لوازم کمک شنوایی بیماران تلاش کردند، قدردانی کرد و خواستار تداوم همراهی آنان با این مرکز شد.

سخنرانی رئییس دانشگاه علوم پزشکی یزد، سخنرانی رئیس بیمارستان شهید رهنمون یزد و نیز رئیس مرکز کاشت حلزون این بیمارستان، برش کیک تولد این مرکز، شعرخوانی توسط یکی از کودکان ناشنوا که تحت درمان قرار گرفته است، قرائت دلنوشنه توسط مادر یکی از گیرندگان دستگاه شنوایی و نیز اجرای سرود توسط گروهی از کودکان که با عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی خود را به دست آورده بودند، بخشی از این مراسم بود.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید