۰

اقتصادی

خشکسالی؛ زلزله‌ای خاموش

ژوئن 1, 2021 در 10:32 ق.ظ توسط

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد از خشکسالی به عنوان زلزله خاموش که به مرور زمان اثرات مخرب خود را نمایان می‌کند، یاد کرد.

«جواد منصوری» در این باره گفت: با توجه به کاهش نزولات جوی و تغییرات اقلیمی که در جهان اتفاق افتاده و ما اثرات منطقه‌ای آن را مشاهده می‌کنیم، شاهد تغییر زمانی و مکانی بارش‌ها و کاهش تاثیرگذاری آن‌ها هستیم به نحوی که این بارندگی‌ها منجر به رواناب یا جاری شدن سیلاب نمی‌شود یا کمتر اتفاق می‌افتد.

وی با بیان این که خشکسالی یکی از رخدادهای جوی و اقلیمی و از جمله پدیده‌های طبیعی دنباله‌داری است که به مرور زمان باعث تخریب و نابودی می‌شود، از آن به عنوان زلزله خاموش یاد کرد که چون در سفره‌های زیرزمینی اتفاق می‌افتد و قابل مشاهده نیست، اثرات آنی آن کمتر احساس شده است.

وی افزود: امسال در شرایطی که شاهد کاهش بارش در سطح کشور بودیم، به تبع آن استان یزد نیز دارای بارش‌های بسیار محدود بود و شهر یزد همچنان جزو کم بارش‌ترین شهرهای کشور است.

این مسئول با اشاره به کاهش جریان ورودی آب‌های زیرزمینی، گفت: بخش عمده حاصل از بارش، تبخیر شده و از دسترس خارج می‌شود، بخشی رواناب و بخشی دیگر نفوذ می‌کند که وارد سفره زیرزمینی شده و جریان ورودی سفره‌های زیرزمینی را شکل می‌دهد که متاسفانه این خشکسالی‌های مداوم و برداشت بیش از توان، باعث شده که بیلان منفی داشته باشیم و آب ذخیره در آبخوان ها کاهش یابد که این به معنای فاجعه است.

منصوری افزود: وقتی مصرف ما بیش از سرانه آب تجدیدپذیر است، بدهی تجمعی هم زیاد شده و این بدهی از آبی که طی هزاران سال در زمین ذخیره شده، جبران و برداشت می‌شود و این وضعیت باعث از بین رفتن منابع سفره آب زیرزمینی، نشست زمین و فرایند برگشت ناپذیری می شود که اگر بارندگی هم طی سال‌ها اتفاق بیفتد قابلیت نفوذ نداشته و سیل و رواناب ایجاد شده و خطر سیل‌خیزی را افزایش می‌دهد.

وی به اتفاق ناگوار نشست زمین اشاره کرد و با بیان این که نشست زمین باعث ترک خوردن ساختمان ها، شکست آسفالت جاده ها و فرایند لوله زایی چاههای آب می‌شود، افزود: در منظقه رستاق تا ۱۲ سانتی‌متر نشست زمین گزارش شده و در ابرکوه نیز نشست زمین منجر به ایجاد ۳۳ فروچاله شده که به معنی یک فرایند برگشت ناپذیر در سفره‌های زیرزمینی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای یزد، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد در پایان ابراز امیدواری کرد که با اجرای برنامه سازگاری با کم آبی و طرح احیاء و تعادل بخشی بتوانیم روند کاهش تراز آب زیرزمینی را تا سال ۱۴۰۵ متوقف کنیم.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید