۰

میراث فرهنگی

حضور زرتشتیان در کنار مسلمانان یک جاذبه فرهنگی است

سپتامبر 5, 2016 در 12:04 ب.ظ توسط

ارزیاب سازمان جهانی یونسکو؛ یکی از مواردی که در یزد وجود دارد و در هیچ کجای دیگر دنیا یافت نمی‌شود، حضور زرتشتیان در کنار مسلمانان است و این خود یک جاذبه فرهنگی است.
به گزارش مهر، ارزیاب سازمان جهانی یونسکو با اشاره به پویایی بافت تاریخی یزد گفت: یزدی‌ها برای حفاظت از بافت تاریخی خود به شکل یک تیم عمل کرده و حتی در مواقع بحرانی نیز حفاظت را فراموش نکرده اند.
ماریانا کوریا در حاشیه سفر به استان برای ارزیابی بافت تاریخی به منظور ثبت در فهرست آثار جهانی اظهار داشت: برای چهارمین بار است که به ایران سفر می‌کنم و هر بار از آثار تاریخی ایران لذت می‌برم و آثار معنوی این کشور همیشه مرا تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی عنوان کرد: مردم یزد هم مانند دیگر مناطق کشور مهمان نواز هستند و نه تنها در کوچه‌ها و میادین و خیابان‌ها بلکه در خانه‌های خود از مهمانان خارجی استقبال و پذیرایی می‌کنند و آش‌ها و غذاهای دلچسب آنها مزه مشترک همه خانه‌های کاهگلی یزد است.
کوریا بیان کرد: کیفیت زندگی در یزد بسیار حائز اهمیت است و نقش مردم در مواقع بحرانی بسیار حیاتی است، مردم یزد سال‌ها مانند یک تیم عمل کرده و از میراث فرهنگی خود پاسداری کردند.
ارزیاب سازمان جهانی یونسکو تصریح کرد: ارزش هر سایتی که بخواهد در ردیف میراث فرهنگی قرار بگیرد این است که از حوزه جغرافیایی خارج و به میراث بشری تبدیل شود و زمانی که جهانی شد، مردم از سراسر دنیا خود را به آن می‌رسانند تا میراث بشر از گذشته‌های دور را ببینند.
وی، قنات را یکی از زیباترین آثار موجود در یزد خواند و افزود: برایم جذاب بود که چکمه بپوشم و داخل قنات بروم و اصالت آن را از نزدیک ببینم، احساس کنم.
وی تصریح کرد: با ورود به قنات حس کردم که در صدها سال پیش راه می‌روم و انگار در زمان سفر کردم، این حسی است که باید ارزش جهانی پیدا کند.
کوریا با اشاره به دیگر شگفتی معماری استان یزد بیان کرد: در باغ دولت آباد چینه و معماری بی نظیری را مشاهده کردم که هزاران سال پابرجا مانده و استقامت آن همچنان هم ادامه دارد، این هنر دست استادکارانی است که فن چینه زدن را می‌دانند و آن را نسل به نسل به شاگردان خود آموزش داده اند تا این فن از بین نرود.
وی تصریح کرد: به همین دلیل امروز کار و وظیفه دانشجو، دانش آموز، مسئولان، خبرنگاران و… سنگین است و باید طوری عمل کنند که این فرهنگ نگهداری و حفظ شده و به نسل‌های آینده منتقل شود.
به اعتقاد کوریا، یکی دیگر از مواردی که در یزد وجود دارد و در هیچ کجای دیگر دنیا یافت نمی‌شود، حضور زرتشتیان در کنار مسلمانان است و این خود یک جاذبه فرهنگی است.
وی، یزد را شهر سمن‌ها دانست و گفت: در شهری نظیر یزد باید چنین باشد و با وقف و کمک‌های مردم، زندگی در بافت‌های تاریخی یزد جریان پیدا کند.
ارزیاب یونسکو بیان کرد: یزدی‌ها نحوه رفتار با گردشگران را خوب می‌دانند و زمانی که به کشورم بازگردم به طور قطع گفتنی‌های بسیاری برای به اشتراک گذاشتن با دیگران دارم زیرا یزدی‌ها نه تنها احترام ویژه ای به گردشگران می‌گذارند بلکه حتی مهاجران را نیز به خوبی در میان خود می‌پذیرند و نکته جالب اینجاست که یزد با این ویژگی حداقل جرم و جنایت را دارد و این از نظر ما بسیار مهم است.

منبع: همشهری یزد

برچسب‌ها:, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید