۰

اجتماعی

حال نامساعد خياطان يزدی در آستانه‌ نوروز

مارس 6, 2019 در 2:04 ب.ظ توسط

روزگاری در آستانه عید نوروز، صفی طولانی از مردم یزد در مقابل خیاطی‌ها کشیده می‌شد به نحوي كه گاهاً خیاطان برخي از سفارشات خود را به سال بعد موكول مي‌كردند ولي اين روزها با عرضه لباس‌هاي متنوع در بازار، خياطي‌ها و خياط‌خانه‌ها حتي در مناسبت‌هايي مانند نوروز هم رونقي ندارد.

در آن دوران، مردم لباس‌هايي شکیل‌تر و متناسب‌تر با فرهنگ شهرشان می‌پوشیدند اما با ورود كالاهاي خارجي علی‌رغم آن که عمدتاً نيز فرهنگ و مدهاي غیرایرانی را رواج مي‌دادند، سايه شوم کسادی نيز بر بازار خیاطان افتاد.

البته در طي اين سال‌ها، نوسانات سیاسی و اقتصادی و حتی اتباع بیگانه هم به این پیشه در يزد رحم نکرده‌اند و همه اين عوامل باعث شده كه در آستانه عید نوروز و در حالی که كسبه‌ي ديگر صنوف به فروش بازار عید اميدوار و نسبت به ان خرسند هستند، حال خیاط‌های شهر یزد خوب و مساعد نباشد.

ورود اتباع خارجي به پيشه‌ي خياطي‌

«جلال درستکار» خیاطی با سابقه کاری 40 ساله در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، به رکود بازار تولیدکنندگان پوشاک حتی در آستانه عید نوروز اشاره و اظهار می‌کند: متاسفانه علي‌‌رغم این که خیاط‌های توانمندی در یزد در حال فعالیت هستند اما همچنان وضعیت بازار این صنف در رکود سپری می‌شود.

وی با گلايه از ورود افراد غیرمتخصص و اعطای پروانه به این افراد، تصریح مي‌كند: افرادی که وضعیت مالی خوبی دارند، در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نیروهای کارگر تبعه‌ي بیگانه را به دلیل به صرفه بودن، به کار گمارده‌اند که این مسئله هر چند به ظاهر موجب اشتغال‌زایی شده اما منجر به رکود بازار خیاطان داراي سابقه‌ي کاري بالا شده است.

این خیاط با سابقه که کارگاه خود با هشت نیروی کاری تعطیل کرده، از گرانی پارچه و بازار نيز گلایه می‌کند و می‌گوید: متاسفانه ورود پارچه‌های خارجی و تمايل مردم به خرید آن‌ها باعث شده تا اجناسی غیرایرانی و بعضاً گران وارد بازار شود به طوري كه برخی از خیاط‌ها نیز به استفاده از اين اجناس براي دوخت لباس روی آورده‌اند.

وی که معتقد است با حمایت از كالاي داخلی، چرخ خیاطی‌ها نیز به گردش می‌افتد، تصریح می‌کند: اگر خیاط‌ها خود به استفاده از پارچه و اجناس داخلی روی بیاورند، هم تولید‌کنندگان داخلی حمایت می‌شوند و هم از ورود پوشاک خارجی به كشور كه کسادی بازار را به دنبال داشته است، جلوگيري خواهد شد.

وی ادامه می‌دهد: البته برخی از مردم حرف از ارزانتر بودن اجناس خارجی می‌زنند اما در بازار اجناس ایرانی هم تنوع قیمت دارند و باید این مورد نیز لحاظ شود.

درستکار در رابطه با ورود مدل‌های مختلف به بازار به عنوان یک ظرفیت قابل توجه یاد می‌کند و می‌گوید: تنوع پوشاك بازار می‌تواند ظرفیتی برای افزایش تولید خیاطی‌ها باشد، هر چند كه از سوي ديگر جهانی شدن یزد هم پتانسیلی است که می‌تواند به افزایش تولید از پارچه‌های یزد منجر شود و تولیداتی مختص شهر یزد را به بازار عرضه کند.

سرپا بودن بازار خياطان با شخصی‌دوزی‌

«محمد غفاریان» رییس اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک يزد نيز با تاييد اين مطلب كه صنف مذكور در بازار شب عید از حال خوشی برخوردار نيست، در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، اظهار می‌کند: اگر از افزایش تنها 10 درصدی مزد دوخت تولیدکنندگان در شب عید بگذریم، گران شدن هر روزه مواد اولیه مانند نخ قرقره و انواع مواد مورد نیاز یک خیاط، وضعیت بازار و به صرفه نبودن نسبت‌های دخل و خرج یک خیاط، این حرفه را دچار رکود کرده است.

وی اضافه می‌کند: هر چند که قیمت‌ها افزایش یافته اما تولیدکنندگان پارچه نیز به دلیل به صرفه بودن صادرات، به خیاطان و تولیدکنندگان پوشاک تنها به صورت نقدی پارچه می ‎ فروشند.

این مسئول با اشاره به فعالیت 350 واحد تولیدی خرده‌دوز در سطح شهر يزد، تصریح مي‌كند: هر چند برخی از این افراد نیز از کار خود دست کشیده‌اند، اما عوامل دیگری نیز در این وضعیت دخالت دارد.

وی اجرای طرح «تولید سرمایه» در حوزه تولید پوشاک را معضلی برای تولیدکنندگان این صنف می‌داند و عنوان می‌کند: متاسفانه بیش از 50 واحد تولیدی که به رغم نداشتن تجربه و تخصص كافي، از سرمايه مناسبي برخوردار بودند، اقدام به اخذ پروانه فعاليت كرده و بيشتر کارگران خود را از اتباع خارجي به کار ‌گمارده‌اند که این اقدام منجر به افزایش تولید با کیفیت پایین، ورود اجناس زیر قیمت بازار و در نهایت رکود بازار سایر تولید‌کنندگان شده است.

غفاریان با اشاره به این که فعاليت بسياري از خیاطان در حال حاضر محدود به مشتری‌های خاص است، عنوان می‌کند: افرادی که به دلیل عدم استاندارد فیزیکی بدن خود مانند چاقی بیش از حد و سایر موارد، بازار خاصی برای پوشاک خود ندارند از مشتریان همیشگی تولیدکنندگان هستند اما مردم عادی کمتر برای خرید پوشاک مورد نیاز خود به تولیدی‌ها مراجعه می‌کنند و می توان این گونه برداشت کرد که شخصی‌دوزی‌ها، بازار خیاطان را سر پا نگه ‌داشته است.

اين مسئول در پايان بروز بودن تولید پوشاک توسط خیاطان بومی را مسئله قابل توجهی ذكر می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه در برخی از کارگاه‌های خیاطي شهرمان، حضور نیروهای طراح مد را نیز شاهد هستیم و این افراد به صورت بروز و همراه با مدهای کشورمان گام برمی‌دارند.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید