۰

میراث فرهنگی

جای خالی باستان شناسی در یزد

آگوست 16, 2019 در 2:20 ب.ظ توسط

محسن عباسی هرفته، مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی یزد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به قدمت ۱۲ تا ۱۵ هزار ساله برخی از آثار یافت شده در اطراف شهر یزد گفت: یزد بهشت باستان شناسی است و با توجه به باستان شناسی‌هایی که در شهر‌های اصفهان، کاشان، کرمان، زاهدان، و خراسان صورت گرفته، تنها مکانی در این منطقه است که باستان شناسی در آن صورت نگرفته است.

عباسی با بیان اینکه شهریزد تنها یک باستان شناس دارد که گاهی از آن استفاده می‌شود افزود: ایران دانشگاه باستان شناسی است، و باستان شناسان برجسته و معروفی در سطح دنیا دارد و می‌تواند از این پتانسیل برای شهر یزد استفاده کند.

این مقام مسئول اظهار داشت: شهر یزد حداقل به یک گروه ۳۰ نفره باستان شناسان نیاز دارد تا در قالب طرح‌های دانشجویی در سطوح مختلف مثل پایان نامه، تغییرات و مرمت‌هایی که در مکان‌ها صورت می‌گیرد را مطالعه، بررسی و ثبت کند.

وی گفت: باستان شناسی شهری به شناخت آثار و بافت کهن کمک می‌کند تا با تعیین ساختار مکان و اشیا، قدمت، نحوه نگهداری و حفظ آن شهر مشخص شود.

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی یزد ضمن درخواست استفاده از امکانات بین المللی در زمینه باستان شناسی شهری افزود: با این عمل هم نیرو‌های داخلی در این زمینه آموزش می‌بینند و هم می‌توانیم باستان شناسی شهری را به نحوی در یزد آغاز کنیم.

 

منبع: باشگاه خبرانگاران

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید