۰

شهرستان ها

تولد لاک پشت دو سر در خاتم یزد

اکتبر 13, 2016 در 3:20 ب.ظ توسط

در یک پدیده نادر زیست محیطی، یک قطعه لاک پشت دو سر در روستای فتح آباد شهرستان خاتم استان یزد متولد شد.

به گزارش ایرنا، این لاک پشت در منزل یکی از دوستداران طبیعت و محیط زیست با بدنی کامل و دو سر متولد شد و اکنون در سلامت کامل به سر می برد.
‘صابر افخمی’ که این لاک پشت، سه شنبه گذشته در منزل وی متولد شد در گفتگو با ایرنا دلیل نگهداری از این گونه را علاقه به حیوانات و محیط زیست اعلام و اظهار امیدواری کرد با تحقیقاتی که مسئولان محیط زیست بر روی آن انجام می دهند دلیل تولد این گونه نادر، کشف و ادامه حیات آن تضمین شود.
وی خاطرنشان کرد: بطور همزمان، دو قطعه لاک پشت، متولد و سر از تخم بیرون آوردند که یکی از آنها با یک سر و بطور کامل طبیعی و دیگری با یک بدن و دو سر متولد شده است.
رئیس اداره محیط زیست خاتم با تایید تولد این گونه حیوانی به خبرنگار ایرنا گفت: این لاک پشت ‘مهمیزدار’ نام دارد و دارای لاک سخت و محکم، گنبدی شکل و پوشیده از صفحات شاخی بزرگ است.
رضا ملا محمد علیان افزود: دایره های متحدالمرکزی روی کاسه پشتی این گونه ها وجود دارد که نشانگر رشد نسبی جانور است و اغلب به رنگ قهوه ای یا زرد بوده و در مرکز و حاشیه صفحات، نقوش نامشخصی مشاهده می شود.
به گفته وی پاهای این لاک پشت، کوتاه و کلفت و پوشیده از پولک های شاخی است ضمن آنکه در سطح پشتی پاهای عقب و جلوی این جانور، یک غده بزرگ و مخروطی به شکل مهمیز وجود دارد که به همین دلیل این گونه را لاک پشت مهمیزدار می نامند.
وی تاکید کرد: طول این گونه بطور متوسط 25 سانتیمتر است ولی اندازه های بزرگ تر و تا حد 35 سانتیمتر نیز گزارش شده است.
علیان اظهار داشت: این لاک پشت ها جانوران آرام و کندرویی هستند که وابستگی چندانی به آب ندارند، در دشت های خشک و بی حفاظ، تپه ماهورها، جنگل ها و باغات دیده می شوند، در زمستان به خواب زمستانی می روند و همراه با گرم شدن هوا مجدداً شروع به فعالیت می کنند.
وی با اشاره به اینکه این جانور، گونه وحشی نیز دارد و فقط کسانی می توانند در منزل از آن نگهداری نمایند که دارای مجوز قانونی باشند یادآور شد: امید است با تحقیقات لازم بر روی این لاک پشت که گمان داریم دلیل تولد آن با دو سر، جهش ژنتیکی است اطلاعات بیشتری را با انجام آزمایشات لازم بر روی آن به دست آوریم.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید