۰

اقتصادی

توسعه گلخانه های استاندارد پاک‌ترین اشتغالزایی است

ژوئن 5, 2020 در 9:04 ب.ظ توسط

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با تاکید بر این که توسعه گلخانه های استاندارد پاک‌ترین اشتغالزایی است، گفت: گلخانه صنعتی، پاک و با ارزش است و از چنین گلخانه هایی حمایت می کنیم.

“محمدمهدی جوادیان زاده” در نشست مشترک مدیران شرکت آب منطقه ای با رئیس و اعضای شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی که در سالن جلسات نظام مهندسی برگزار شد، استان یزد را دومین استان گلخانه ای از نظرسطح زیرکشت در کشور عنوان کرد و افزود: یکی از سیاستگذاری هایی که در نظر گرفته شده است بالا بردن راندمان گلخانه های استاندارد و هیدروپونیک است.

وی توسعه گلخانه های استاندارد را پاکترین اشتغال زایی دانست و اظهار کرد: گلخانه صنعتی، پاک و با ارزش است و شرکت آب منطقه ای نیز با توسعه گلخانه های استاندارد و پربازده موافق است و حمایت های لازم را در این زمینه انجام خواهد داد.

جوادیان زاده در تکمیل سخنان خود افزود: گلخانه ها باید به سمت گلخانه های پیشرفته توسعه یابند و به گلخانه های هیدروپونیک که بازدهی محصول را چندین برابر و در مصرف آب صرفه جویی می گردد، تبدیل شوند.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد ایجاد متعدد گلخانه ها در محل های نامناسب و استفاده از چاه غیرمجاز را یکی از نگرانی های جدی عنوان کرد و گفت: وجود گلخانه ها ی غیر استاندارد و غیر مجوز دار در استان باعث مصرف بی رویه آب شده و آلودگی منابع آبی را در پی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: تنها راه نجات آب کشور، اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی است که اطلاع رسانی، فرهنگسازی، همدلی مردم و کشاورزان، درک بحران پیش آمده در منابع آب توسط مسئولان از عوامل مهم در پیشبرد این طرح است.

جوادیان زاده با اشاره به مطلب فوق بیان کرد: در سال جاری، آب منطقه ای در هر ماه بر روی یک شهرستان متمرکز شده و موارد و موقعیت های منطقه را بررسی می کند و مردم آن منطقه را نسبت به بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، آب و سایر بخشها آگاه می سازد تا مردم بر اساس شرایط منطقه در کسب و کار خود سرمایه گذاری کنند.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد ابراز امیدواری کرد با مساعدت، همکاری و حمایت مردم، مسئولان کشور، نهادها و دستگاه های اجرایی در حفظ منابع ارزشمند آب زیرزمینی کشور برای نسل های آینده پیشرفت چشمگیری داشته باشیم چرا که حفظ منابع آب، حفظ حیات و تمدن کشورمان است.

“محمدرضا خلف باغی” رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان در ادامه ضمن ارایه گزارشی از عملکرد و اهداف این سازمان و همچنین وضعیت شرکت ها و مراکز، امور واگذاری ها و برخی دستورالعمل های ابلاغی پرداخت.

وی به شروع فصل گرما و معضلات گلخانه های بدون مجوز و غیر استاندارد اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر با شروع فصل گرما و همچنین نگرانی ساکنین برخی مناطق، اقدامات اولیه در پایش گلخانه های شهرستان یزد صورت گرفته است.

خلف باغی افزود: گلخانه هایی که بدون مجوز و پروانه تاسیس شروع بکار کرده اند، معظلاتی از جمله آلودگی در منطقه، استفاده بی رویه از آب، تولید محصول بی کیفیت، استفاده غیرمجاز از آب چاهها به وجود خواهند آورد.

وی گفت: در این پایش اولیه به این نتیجه رسیده ایم که تنها نزدیک ۳۰ درصد گلخانه ها دارای مجوزها و استانداردهای لازم هستند.

خلف باغی گفت: با آن حجمی که گلخانه، غیراستاندار شکل گرفته است، علاوه بر معظلات و مشکلاتی که ایجاد می کنند باعث ناکارآمدی گلخانه های با کیفیت و استاندارد می شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان خاطرنشان کرد: اعتراضی که به دستگاههای مربوطه از جمله ،آب، برق و گاز داشتیم، این بوده است که با این که گلخانه ای دارای پروانه معتبر از سازمان نبوده به آنها خدمات داده شده و این درحالی است که طبق قانون در ازای رعایت و ضوابط و تولید استاندارد و سالم میبایست یارانه ی دولتی استفاده شود .

خلف باغی در بخشی از سخنانش به دقت و حساسیت بخش خصوصی اشاره و اظهار کرد: به دلیل اینکه بخش های خصوصی می بایست جوابگو باشند بیشترین دقت عمل را انجام می دهند تا کمترین خسارت و مشکلات را داشته باشند.

وی در ادامه به اهمیت سلامت محصول اشاره کرد و گفت: کمتر از یک درصد از گلخانه های استان دارای مسئول فنی هستند در صورتی که محصولات گلخانه ای از جمله محصولات تازه خوری است و مورد استفاده روزانه مردم قرار می گیرد و نقش سلامت محصول میباست مورد توجه قرار گیرد.

وی به تعداد فارغ التحصیلان رشته آبیاری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر نظام مهندسی یزد دارای ۱۹۰ عضو دانش آموخته در رشته آبیاری است که اگر از توانایی آنها در این زمینه استفاده شود، بسیاری از مشکلات نیز با این نیروی متخصص حل خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، خلف باغی در پایان خواستار بکارگیری دانش آموختگان رشته آبیاری در بازدیدهای مربوطه شد و خاطرنشان کرد: اگر از استعدادها و توانایی های فارغ التحصیلان و متخصصین در زمینه خود استفاده نشود در جای نامربوط مشغول بکار می شوند و این فرصت تخصصی که باید از آن استفاده کنیم از دست خواهد رفت.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید