۰

یادداشت

توانمندسازی بانوان؛ پشتوانه کارآمدی اجتماعی

ژانویه 28, 2018 در 10:51 ب.ظ توسط

فاطمه شریفی / روزنامه‌نگار
توانمندسازی بانوان با رفاه و توسعه جوامع ارتباط تنگاتنگی دارد زیرا زنان نیز از سرمایه‌های انسانی ارزشمند و نقش‌آفرین محسوب می‌شوند، ارتقای وضعیت زنان برای حضور مؤثر در بخش‌های مختلف اجتماعی از جمله خانواده یکی از مهم‌ترین عوامل شتاب بخشیدن به فرآیند توسعه محسوب می‌شود که نیازمند توجه هر بیشتر لایه‌های مختلف اجتماعی و اجرایی است.
از این رو فراهم کردن شرایط برای ارتقای پایگاه و موقعیت اقتصادی-اجتماعی زنان در جامعه از طریق ایجاد فضایی امکان‌پذیر است که در آن قابلیت اجرای سیاست‌های چند جانبه برای رشد و توسعه بر مبنای ظرفیت‌های این گروه از افراد جامعه به میزان قابل قبول میسر باشد.
با شناخت، درک و رصد مشکلات زنان بهتر می‌توانیم آن‌ها را به سوی توانمندسازی سوق دهیم و برای تحقق این مهم باید در مرحله نخست پتانسیل، ظرفیت و محدودیت‌های مناطق مختلف مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بر مبنای نقشه راه موجود گامی به سمت توانمندسازی متکی بر آموزش و مهارت برداشت.
امروزه توجه به زنان به عنوان یک گروه مشخص و اثربخش در خانواده و جامعه نه به عنوان یک ضرورت بلکه به عنوان یک نیاز مطرح می‌باشد. پذیرفتن این امر که زنان گروهی پویا، پرتحرک و با انگیزه‌های فراوان می‌باشند می‌تواند در مشارکت آنان در تصمیم‌گیری‌ها و سرنوشتشان که به سرنوشت کل جامعه گره خورده است، بسیار مؤثر افتد.
هر چند توانمندسازی ضرورت پیش روی تمام افراد جامعه فارغ از جنسیت، قومیت، استعداد و سایر مؤلفه‌های مورد نظر می‌باشد و فرآیندی چند جانبه و اجتماعی است که به مردم کمک می‌کند تا بتوانند بهتر زندگی کنند اما به دلیل نقش هدایتگر بانوان در خانواده و برخی شرایط و غفلت‌های موجود در جامعه توجه به این موضوع، مهم می‌نماید.
آموزش‌های مهارت و دانش‌بنیان از برنامه‌هایی هستند که جامعه زنان را به رشد در کارآمدی اجتماعی می‌رسانند و مهارت‌های مختلف خانوادگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اگر با روش‌های صحیح و جذاب در برنامه‌های آموزشی مختلف و متداوم ارائه شوند، بدون شک اثرات چشم‌گیر و مثبتی را برای جامعه به همراه خواهند داشت.
بر این اساس شکی نیست سرمایه انسانی فعال یکی از مهم‌ترین عوامل شتاب بخشیدن به پیشرفت در موضوعات مختلف و مرتبط با زندگی بشری به حساب می‌آیند و هر چه بتوانیم مهارت و قابلیت‌های بانوان در موضوعات مختلف را به مدد آموزش و تمرین ارتقا بخشیم رشد مقبول‌تری را از نهاد خانواده تا سایر بخش‌های اجتماعی شاهد خواهیم بود.
یکی از مهم‌ترین معیارها جهت سنجش درجه توسعه یافتگی میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در فعالیت‌های اجتماعی دارا می‌باشند و این نقش مستقیماً به هدف توسعه اجتماعی و اقتصادی بستگی داشته و از این رو در تحول همه جوامع انسانی عاملی بنیادی محسوب می‌شود.
حضور زنان در عرصههای مختلف به ویژه در جوامع مدرن که آموزش و مهارت ورزی را مورد توجه قرار داده و به اجرا رسانده‌اند، تحولات زیادی در كلیهی فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره به وجود آورده و به عنوان مهمترین ابزار كارآفرینی مورد توجه قرارگرفته است و همانگونه که گفته شد، زنان با داشتن دیدی خلاق و برخوردار از مهارتهای بالا، به عنوان عامل اصلی تربیت فرزندان نقش بسیار مهمی در جامعه دارند و در جامعه اسلامی وجود و حضور آنها حتی در تمامی دستاوردهای پیشرفته امروزی نباید نادیده گرفته شود و اجرای برنامه‌های آموزشی و تمرین‌های مهارتی بر سایر سیاست‌های اجرایی پیشی گیرد تا نسبت به گذشته و پس از اجرای برنامه‌های کارشناسی شده در زمینه توانمندسازی بانوان فعالیت‌های مثبت و شاخصه‌های ارزشمند بیشتری را شاهد باشیم.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید