۰

اقتصادی

بی‌رغبتی صنایع به بازچرخانی آب به دلیل تعرفه‌های پایین است

سپتامبر 6, 2021 در 8:46 ق.ظ توسط

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد با اشاره به استفاده ۸۵ درصد صنایع کاشی و سرامیک یزد از سیستم بازچرخانی آب، علت بی‌رغبتی بسیاری از صنایع دیگر را تعرفه‌های پایین آب خواند و خواستار اصلاح این تعرفه‌ها شد.

«محمدمهدی جوادیان زاده» بر ضرورت بازچرخانی آب در دو بخش صنعت و کشاورزی این استان جهت مدیریت مصرف آب تاکید کرد و گفت: همه تلاش خود را برای نیل به این هدف مهم به کار خواهیم گرفت.

وی در این رابطه یکی از مشخصه‌های مهم توسعه پایدار در هر کشوری را حفاظت از منابع آن دانست و گفت: حفاظت از منابع یعنی مدیریت مصرف و استفاده بهینه و درست از آن‌ها نه این که اصلاً استفاده نشود.

وی با اظهار تاسف از تغییر اقلیم و الگوی بارش‌ها به سمت بارش‌های غیرموثر، گفت: در بخش بزرگی از کشور به جای این که بارش‌ها در کوهستان و به صورت برف باشد، در دشت‌ها و بیشتر به صورت باران رخ می دهد که همین امر باعث بالا رفتن میزان تبخیر و کاهش منابع آب زیرزمینی می‌شود.

جوادیان زاده با بیان این که با توسعه کشور در بخش کشاورزی، صنعتی و اجتماعی و بالارفتن مصارف، منابع زیرزمینی نیز به همان نسبت کاهش پیدا کرده است، گفت: اگر این بی‌تعادلی که در کشور بوجود آمده، همچنان ادامه پیدا کند قطعاً ما را از توسعه پایدار دور و با موانع جدی روبرو می‌کند.

وی افزود: برای این که بتوانیم در مسیر توسعه پایدار گام برداریم و کمیت و کیفیت منابع آب در دسترسمان را حفظ کنیم، باید بحث بازچرخانی را که در ملل پیشرفته دنیا به شکل جدی دنبال می‌شود در دستور کار قرار دهیم.

این مسئول با اشاره به طبیعت سخت و خشن استان کویری یزد و کمبود منابع آب، گفت: این مقوله‌ها باعث شده یزدی‌ها همواره به مسئله آب در همه زمینه‌ها اهمیت ویژه‌ای قائل باشند به طوری که برخی از واحدهای صنعتی استان به طور خودجوش به سمت موضوع بازچرخانی رفته و در حال حاضر ۸۵ درصد صنایع کاشی و سرامیک استان یزد به سیستم بازچرخانی مجهز هستند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد اضافه کرد: این در حالی است که دیگر واحدهای صنعتی استان به دلیل تعرفه‌های پایین آب، آن طور که انتظار بوده بر بکارگیری سیستم بازچرخانی و هزینه کرد آن رغبتی نشان ندادند.

وی با تاکید بر اهمیت بازچرخانی در مصرف بهینه آب و حفظ کیفیت و کمیت منابع آبی، افزود: بحث بازچرخانی در صنعت یکی از موضوعات مهمی است که به طور جدی در طرح سازگاری با کم آبی استان یزد نیز دیده شده و جزو محورهای اصلی این برنامه است که طی پنج سال آینده حتما باید در دستور کار قرار بگیرد و به طور جدی این موضوع به نتیجه برسد.

جوادیان‌زاده با بیان این که مطالعات نشان می‌دهد در بازچرخانی در برخی از صنایع تا پنج مرتبه یا بیشتر نیز می‌توان آب را مورد استفاده قرار داد، گفت: با تجربه‌هایی که در کشور از جمله استان یزد داشتیم، خوشبختانه با اتکا به توانمندی‌های داخلی و علم و دانشی که بعضی از شرکت‌های دانش‌بنیان داشتند، توانستند در بعضی صنایع در سطح بالایی بازچرخانی انجام دهند و مهم است که این موضوع متداول بشود به دلیل این که هزینه های اولیه آن بالاست.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، جوادیان زاده در پایان مهمترین امر در این بخش را فرهنگ‌سازی خواند و گفت: ضمن فرهنگ‌سازی در شرکت، سال‌هاست درخواست اصلاح تعرفه‌ها را دادیم و نیاز است که این موضوع نیز در بحث فرهنگ‌سازی دیده شود.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید