۰

اجتماعی

بیش از ٩۴ درصد استان یزد تحت تاثیر خشکسالی است

نوامبر 21, 2021 در 10:39 ق.ظ توسط

مدیر کل هواشناسی استان یزد اعلام کرد: هرچند این حجم از بارندگی در آبان ماه در استان بی‌سابقه بوده است اما استان همچنان متاثر از عوارض و پیامدهای ناشی از خشکسالی‌های متوالی و طولانی مدت قرار دارد.

«رضا برهانی» در خصوص بارندگی های اخیر گفت: در آبان ماه سال جاری، شاهد بارش‌های بسیار خوبی در سطح استان بودیم که این حجم از بارندگی در ماه آبان در استان بی‌سابقه بوده است.

با بیان این که میانگین بارش استان از ابتدای مهر تا ٢٧ آبان ٢٠ میلیمتر بوده است، افزود : این در حالی است که میانگین بلندمدت استان در همین بازه زمانی تنها شش میلی متر بوده است.

وی بیشترین بارش‌ها را مربوط به شهرستان‌های اشکذر و تفت به ترتیب به میزان ۴٢ و ۴٠ میلیمتر دانست و افزود: کمترین مقدار بارش هم در شهرستان بافق به میزان ١١ و پس از آن بهاباد و خاتم به میزان ١٢ میلیمتر به ثبت رسید.

مدیر کل هواشناسی استان با بیان این که طی این مدت ٢١ درصد از بارش یک سال آبی کامل استان تامین شده است، گفت‌: پیش‌بینی‌های فصلی نشان می‌دهد که بارش استان طی سه ماه آینده (آذر تا بهمن) در حد نرمال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: از لحاظ دمایی در ماه آذر، دمای استان بین ١ تا ٢ درجه گرمتر از نرمال پیش بینی شده است اما در دی ماه میانگین دمای استان ١ تا ٢ درجه سردتر از متوسط بلندمدت خود خواهد بود. برای ماه بهمن هم به استثنای مناطق غربی و جنوبی استان که ٠.۵ تا ١ درجه گرمتر از نرمال پیش بینی شده، در سایر مناطق استان دما در حد نرمال اقلیمی خود خواهد بود.

این مسئول خاطر نشان کرد: باید توجه داشت که استان همچنان متاثر از عوارض و پیامدهای ناشی از خشکسالی‌های متوالی و طولانی مدت قرار دارد به گونه که طی ١٢ ماه منتهی به پایان مهر ١۴٠٠ ، بیش از ٩۴ درصد مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی قرار داشته که ٧۵ درصد از پهنه استان تحت تاثیر خشکسالی بسیار شدید یا شدید قرار داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان یزد، برهانی اضافه کرد: همچنین طی ١٠ سال منتهی به پایان مهر امسال، ٨٣ درصد از وسعت استان متاثر از انواع خشکسالی خفیف تا بسیار شدید بوده است که طی همین مدت نزدیک به ۴۵ درصد استان دارای شرایط خشکسالی شدید تا بسیار شدید بوده است.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید