۰

یادداشت

آزمون صداقت، کارآمدی و اثربخشی برای شورای شهر یزد

آگوست 10, 2017 در 12:47 ب.ظ توسط

محمد امامی: شفاف بودن و شیشه ای بودن فعالیت ها و تصمیم های شورای شهر و شهرداری ها یکی از رویکردهای مهمی است که انتظار می رود مسئولان و دست اندرکاران به حق دانستن مردم توجه کافی و وافی داشته باشند.

اخیرا شنیده شده بدون آن که هنوز شورای شهر یزد سخنگویی برای خود برگزیند و به مردم معرفی کند، یکی از منتخبان شورای شهر یزد ادعا کرده اند برای انتخاب شهردار یزد شاخصهایی مطرح است و بر اساس امتیازبندی فردی که بالاترین امتیاز را از آن خود کند، به عنوان شهردار انتخاب و مشغول به کار می شود.

این منتخب، پاکدستی ، صداقت، تخصص، نگاه راهبردی، جامع نگری ، کارامدی ، روز امدی ، شناخت مدیریت شهری ، مشارکت جویی، مشورت پذیری وتعامل، ریسک پذیری، یزد شناسی ، آشنایی با دنیا، ا شراف به حوزه میراث، محیط زیست و سوابق اجرایی موفق را به عنوان شاخص هایی که گزینه های شهرداری بر اساس آن ارزیابی و امتیاز بندی و انتخاب خواهند شد مطرح کرده است.

وی بدون اشاره به چگونگی کمی کردن برخی شاخص های کیفی، کوچکترین اشاره ای به گزینه های مطرح برای شهرداری نکرده و گویا مردم را در این خصوص نامحرم فرض نموده است.

این در حالی است که مردم حق دارند بدانند منتخبان خود برای مدیریت شهرشان چه افرادی را در معرض ارزیابی و امتیازبندی قرار می دهند و ادعای ارزیابی و امتیازبندی شاخص های یاد شده و نتایج آن تا چه اندازه مبتنی بر واقعیت و خرد جمعی منتخبان است و تا چه اندازه سرنوشتی مشابه نتایج حاصل از امتیازبندی نامزدهای شورای شهر در شورای اصلاح طلبان یزد خواهد داشت.

آیا شورای شهر یزد به این درجه از بلوغ رسیده است که بتواند در رویکردی آگاهی بخش و شفاف و با احترام به افکار عمومی ضمن معرفی گزینه های مورد ارزیابی، این اطمینان را در جامعه ایجاد کند که گزینش شهردار یزد مبتنی بر زد و بندهای پشت پرده و تعامل پنهانی با برخی ذینفعان و شخصیت های نقش آفرین نیست و حاصل خرد جمعی اعضای شوراست و شورای شهر متعهد به پذیرش نتایج ارزیابی و امتیازبندی صورت گرفته است و رویکرد اتخاذ شده با آنچه از سوی برخی منتخبان در مرحله انتخابات شورای شهر برای تقابل با خرد جمعی رخ داد مغایر است.

آیا شورای شهر یزد برای افکار عمومی و مردم این حق را قائل است تا نام 10 گزینه تصدی مسئولیت شهرشان را بدانند و به صورت بدون واسطه در جریان ارائه برنامه های آنان در صحن شورا قرار گیرند؟

امیدواریم در فرصت های پیش رو شورای شهر یزد بتواند با پاسخگویی و شفاف سازی برنامه ها و اقدامات خود و موفقیت در آزمون صداقت و کارآمدی و اثربخشی، زمینه را برای مقبولیت تصمیم ها و برنامه های خود فراهم آورد و زمینه ساز تغییر و بهینه شدن مدیریت شهری و خدمات شهری و فضای فرهنگی اجتماعی شهر یزد گردد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید